w opisanym przez Pana przypadku powstała pętla (nie-)logiczna
Co do zasady, w wyniku udostępnienia - powstaje nam dokument będący pochodną oryginału (kserokopia).
Nie powinno się wiązać ze sprawą pisma udostępnionego (pimo-córka), którego źródło (pismo-matka) znajduje się w tejże sprawie. Powstaje sprzężenie (koligacja w rodzinie), które skutkuje blokadą.
Co więcej użytkownik nr 2 (U2) jest właścicielem sprawy a użytkownik nr 3 (U3) ma u siebie dwa byty:
całą sprawę dostępną z prawami do edycji oraz
udostępnione pismo z tejże sprawy
Na dodatek nie będąc prowadzącym sprawę chce jeszcze to razem połączyć
Domyślam się, że cała operacja blokuje sprawę i wywołuje opisane błędy. Do tego dochodzi jeszcze błąd w samym systemie dotyczacy spraw współdzielonych, który naprawiono dosłownie dzisiaj.
P.S. W przypadku pisma udostępnionego - można by było na nim założyć znak sprawy o ile w schemacie JRWA dodano taką możliwość ze wskazaniem konkretnej klasy JRWA.
P.S.2. Pismo jednej sprawy - można dołączać do innych spraw - tylko jeżeli są “kopiami do pism” a nie udostępnieniami.
Uwaga! Rozróżnienie między oryginałem, udostępnieniem a kopią - w systemie EZD RP (podobnie jak w EZD-PUW) jest następujące:
Udostępnienie = kserokopia pisma (odbitka), bez mocy oryginału (to jak pismo-córka w stosunku do pisma-matki).
Kopia pisma = drugi ezgemplarz/drugi oryginał (w naszym przypadku to byłby klon pisma-matki/drugie identyczne pismo-matka).
Bardzo dziękuję za wyjaśnianie. Używamy wersji B. Nie mamy niestety dostępu do nowszych wersji niż 21.7.7. Niestety dołączonego pisma (otrzymanego DW) nie można odłączyć od sprawy, co wydaje się niezrozumiałe. Z odpowiedzi wynika nauka, że należy rozsyłać klony jeżeli pracownicy mają mieć możliwość swobodnego dołączania obiektu do spraw. Liczę, że dobrze zrozumiałem.
Panie Arturze, dołączanie “udostępnień” do sprawy powinno następować w wyjątkowych przypadkach. To Administrator w JRWA wskazuje klasy, na których można założyć/czy dołączyć do spraw, zadania udostępnienia. W kolejnych aktualizacjach planowane jest umożliwienie odłączania udostepnień dołączonych do sprawy.
Dzień dobry,
niestety po ostatniej aktualizacji dla wersji (B) na 21.7 umożliwiono dodatkowe działania na pismach “Do wiadomości”.
Dotychczas było to tylko zamykanie pism, obecnie można założyć sprawę (jeśli jest to dopuszczone w JRWA, jak to przedmówcy już wskazali. Natomiast w naszej jednostce nie umożliwiliśmy tego dla żadnego JRWA) ale także można pismo “dołączyć do sprawy” - co jest możliwe zawsze. Nie mamy możliwości wyłączenia takiego postępowania, co skutkuje sporą ilością błędów i problemów, o których pisał p. Artur.
Część z nich wynika oczywiście z niepoprawnego postępowania użytkowników, ale część także z problemów systemowych.
Kontynuując wcześniejszy przykład:
a) jest możliwe wykonanie operacji w następującej kolejności: najpierw podłączenie do trwającej sprawy nowego pisma przez osobę prowadzącą, a następnie podłączenie “pisma do wiadomości” przez inną osobę. Wtedy w sprawie są obydwa pisma, z czego to dołączone jako “do wiadomości” jest w trybie “do odczytu”.
b) nie jest możliwe wykonanie operacji w odwrotnej kolejności - czyli najpierw podłączenie pisma DW, a następnie pisma które otrzymała osoba prowadząca (co opisał p. Artur w pierwszej wiadomości) W tej sytuacji otrzymujemy komunikat błędu.
Odnośnie zakładania spraw na udostępnieniu to taką opcję włącza się z poziomu Administracja > Zarządzanie JRWA edycja klas ostatniego rzędu. Oznacz klasę jako możliwą do tworzenia spraw z udostępnionego pisma – funkcja daje możliwość wskazania, że jest to klasa do wyboru podczas tworzenia sprawy z udostępnionego pisma. Klasa tego typu jest oznaczona ikoną udostępniania.