Nadawanie uprawnień

Dzień dobry,

jaka jest prawidłowa praktyka przy nadawaniu uprawnień użytkownikom w oparciu o szablony grup uprawnień, które opisane są we wzorcach na stronie: https://podrecznik.ezdrp.gov.pl/wzory-i-szablony/?

Czy każdy użytkownik powinien posiadać uprawnienia pracownik domyślny niezależnie czy pełni jakąś funkcję? Czy grupy uprawnień należy sumować, czyli nadawać np. uprawnienie pracownik domyślny + Kierownik podmiotu?

Dzień dobry,
uprawnienia przydziela administrator według ustaleń kierownika jednostki do wykonywania konkretnych zadań przez pracowników. Schematy są dobre, łatwiej dodaje się uprawnienia i w każdej chwili można je edytować.

To wszystko zależy co i kto ma robić. U nas każdy pracownik ma podstawowe uprawnienia a potem dodatkowo nakłada się inne w zależności od wykonywanej pracy. To wygodne, bo łatwe do ewentualnego, indywidualnego korygowania.

Szablony uprawnień dostępne tu: https://podrecznik.ezdrp.gov.pl/wzory-i-szablony/? to szablony przykładowe, zaś opublikowane są jako podpowiedź. Jak wskazał Lachnik oraz Dominika szablony uprawnień nadaje administrator lub inna osoba, która ma uprawnienia do konfiguracji szablonów uprawnień oraz ich przydzielania. Jednostka decyduje jakie uprawnienia są przyznawane pracowników, może w tym zakresie np. rozbudować opublikowane przykładowe szablony uprawnień pod własne wymagania. Co do zasady uprawnienia powinny umożliwiać wykonywanie pracownikowi jednostki określonych czynności w systemie, natomiast nie znaczy że pracownicy powinni mieć uprawnienia do wszystkiego.

1 polubienie

Wygodnie jest stosować szablony uprawnień.
my stworzyliśmy kilka, np.
każdy pracownik merytoryczny posiada szablon pracownik merytoryczny
kierownik referatu - pracownik merytoryczny + kierownik (rozszerzenie uprawnień)
dyrektor - departamentu szablon dyrektor departamentu/biura
dyrektor biura - szablon dyrektor departamentu/biura + pracownik merytoryczny
sekretarki - szablon pracownik merytoryczny + sekretariat (rozszerzenie uprawnień)
kancelaria - szablon pracownik merytoryczny + kancelarii (rozszerzenie uprawnień)
itp.
dzięki temu łatwo jest dokonywać zmiany dla wszystkich pracowników.

1 polubienie

U nas dodatkowo stworzyliśmy szablon z pojedynczymi uprawnieniami “do podpisu”, ponieważ pozwala to na zdecydowanie szybszy podgląd/kontrolę kto oprócz kierownictwa otrzymał takie uprawnienia. Weryfikacja takich pojedynczych uprawnień nadanych pracownikom bez utworzonego szablonu jest na tą chwile bardzo trudna i czasochłonna (trzeba przejrzeć wszystkie uprawnienia danej osoby nadane wszystkimi szablonami oraz bez szablonów i wyszukać ten rekord który nas interesuje).

Dla przypomnienia, podczas zastępstwa uprawnienia podpisu nie są “dziedziczone” więc osoba zastępująca jeśli ma podpisać nawet “wniosek urlopowy” to musi mieć takie uprawnienie nadane dla siebie.

1 polubienie

my nadaliśmy wszystkim uprawnienie do podpisu, ponieważ wyszliśmy z założenia, że:

  • podpisze ten, co ma podpis
  • ten, kto może podpisywać dokumenty w jednostce jest tego świadomy.
    Póki co się sprawdza :slight_smile: